četvrtak, 18. siječnja 2024.

Nadosobni Bog

Ono što nam o osobnom, a najprije o nadosobnom Bogu* kazuje benediktinac Willigis Jäger (1925-2020) na tragu je sličnih kazivanja koja su nam sačuvana od strane mnogih mistika. Svakako, i ne bez razloga, kazivanje Meistera Eckharta (XIII-XIV) o onom Bogu kojeg misli teologija možda je i najbolje čitati prije nego poslušamo Willigisa Jägera.

 

Meister Eckhart, detalj freske "Via Veritas",
slikara Andrea di Bonaiuto (XIV st.),
 u crkvi Santa Maria Novella, Firenca.

Čovjek se ne treba zadovoljiti mišljenim Bogom; jer, kad prođe ta misao, prolazi i taj Bog. Treba radije imati zbiljskoga Boga, koji je daleko uzvišen iznad mislî čovjeka i svakoga stvorenja. Taj Bog ne prolazi, pa makar se čovjek svojom voljom od Njega okrenuo.
(Meister Eckhart, Knjiga božanske utjehe, Zagreb, Naprijed, 1989, str. 22)


Willigis Jäger

Napuštanje teološkog osobnog Boga teško je onima čiji je sustav osobnosti egocentričan. Iskustvo pokazuje da upravo takvi ljudi doživljavaju unutarnji šok kad im u kontemplaciji nestane slika osobnoga Boga. Njima je inače teško bilo što pustiti iz ruku. Pitamo li dalje, doznajemo da se na kraju ne radi o osobnom Bogu, nego o vlastitoj osobi, o vlastitom ja, kojeg se ne želimo odreći. Ako nestane slika Boga koji stoji nasuprot, onda i ja gubim svoje uporište.
(Willigis Jäger, Kontemplacija: kršćanski put mistične duhovnosti, Synopsis, Zagreb – Sarajevo, 2015, str. 220)

_____________
*Osobni Bog, kazuje nam Wiligis Jäger, je Bog institucionalne religije (crkve), učilišta, obreda... Osobni Bog se shvaća kao stvoritelj i moćan vladar. Njemu se obraćamo u molitvi. Takva percepcija Boga podrazumijeva dualnost („ja i ti“) i katafatičku teologiju.
Dočim, nadosobni Bog jeste Bog mistike, odnosno mistične razine. Tu nema mjesta za dualan odnos („ja i ti“); riječ je o „ne-dualnosti“, ili o onome što se u jednom sufijskom predanju jasno kaže: „ovdje nema mjesta za dvojicu 'ja'“. Za mistika koji sluti nadosobnog Boga jedina moguća teologija jeste ona apofatička.